مشکلات فراوان خسرو حیدری، و شهرزاد بخشایش، پناهنده های سیاسی مقیم کشور آذربایجان

از میان نامه های رسیده به “مراد شیخی” مدیر سایت پناهندگان ایرانی:

همانگونه که مطلع هستید ما کما کان در ضمینه پناهندگی ومعضلات آن در کشور آذربایجان  دست به گریبان مشکلات حاد  هستیم که به چند مورد آن برای یاد آوری اشاره می کنم.

b.100.100.16777215.0content.multithumb.thumbs.b.150.100.16777215.0.stories.food.161630_100001744081463_3059705_n.jpg - 2.79 Kb

1ـ قرار داد شوم دولت آذربایجان با ایران در مورد قبول نکردن پناهنده از یکدیگر و استرداد اشخاص به یکدیگر که در سال 2003 در یک قرار داد فی مابین ایران و کشور میزبان ما.

 

2ـ با وجود قرار داد کشور آذربایجان با سازمان ملل در مورد کنوانسیون ژنو  پروتکل سال 1951 و اجرا نشدن آن از طرف این دولت وتخلفاتی که در این مورد انجام میدهد.

 

3ـ تخلف در عملکرد های یوان آذربایجان درمورد پناهندگان و اجرا نکردن قوانینی که خود به آن پایبند میباشند.

 

4ـ برخورد های تبعیض گرایانه وحتی در مواردی فاشیستی وعرقی که از جانب مامورین بومی یوان بر هموطنانمان اعمال میشود.

 

5ـ برخورد دشمنانه مسئولین رده بالا یون با پناهندگان ایرانی و حتی تهدید به دیپورت و لغو  استاتوس پناهندگی در صورت هرگونه اعتراضی به آنان.

 

6ـ نفرستادن ایرانیانی که در نوبت کشور سوم هستند و به صورت قصدی راکد نگاهداشتن پرونده آنان در پروسه کشور سوم.

 

Read more

 

7ـ همکاری نزدیک یوان با مقامات و ارگانهای امنیتی این کشور  برای سرکوب هر گونه حرکت یا اعتراضی به یوان از جانب پناهندگان وحتی در موارد بسیاری خود شخصاً ادرس ومحل کار و زندگی پناهندگان را جهت دستگیری تحویل مقامات امتنیتی این کشور میدهند.

 

8ـ ندادن هیچگونه خدمات پزشکی  حتی به بیماران حادی که دچار عوارض شدید قلبی یا مشابه آنند، و در کل خدمات شهروندی و  پزشکی به صورت فورمالیته نیز  در حد صفر است.

 

9ـ کمکهای مالی بسیار ناچیز و حتی در مواردی بسیار زیاد ندادن آن.

 

10ـ نداشتن اجازه کار وفعالیت پناهندگان به طور کلی برای اشخاص پناهنده چه از یون چه پناهندگانی که از طرف خود دولت قبول شده اند.

 

11ـ پناهندگانی که از جانب دولت 7 سال پیش قبول شده بودند کماکان بلا تکلیف هستند و دولت آذرربایجان از دادن اقامت دائم و یا سیتیزنی خوداری میکند که  تنها سبب آن همان قرار داد امنیتی بین ایران واین کشور است.

 

12ـ سر دواندن و معلق کردن پرونده پناهندگانی که به دادگاه های این کشور جهت  اجرای قانون پذیرش پناهندگی ویا اقامت دائم مراجعت میکنند.

 

b.225.150.16777215.0.stories.eterazat.34122_138285299518715_100000117375574_410567_7455423_n.jpg - 7.19 Kb

 

13ـ نداشتن هیچگ.نه گارانتی امنیتی برای پناهندگان از جانب دولت ایران و اظهار عجز این کشور در مورد دادن خدمات امنیتی به پناهندگان آکتیفی که همکنون با دولت ایران مشکل دارند

 

14ـ فشارهای دائمی که دولت ایران برای استرداد تعدادی پناهنده که بنده هم یکی از آنانم

 

15ـ وموضوعی که بسیار دردناک است حضور یک تعداد دلال و کار چاق کن  که از جانب کارمندان بومی یوان اداره میشوند و در پنهان مشغول فساد مالی شده اند که مواردی پیش آمده که دال به صحت این امر مهم میباشد وعلاقات بسیار مشکوک اعظای مرتبت به سفارت ایران با کارمندان بومی این ارگان  در تماسند و  خروج این اشخاص به وسیله یون به کشور ثالث در وقط لازم.

 

b_225_150_16777215_0_stories_ashkhas_edam-ah-.jpg - 5.14 Kb

 

و در نهایت عرض کنم اینجا مسئله پناهندگی به صورت گره کوری درآمده که این فشارها به صورت  عمده بر پناهندگان ایرانی تحمیل میشود  و دیگر پناهندگان از کشور هایی مانند افانستان ویا چچنستان  در وضعیت بسیار بهتری قرار دارند که شما تصور فرمایید هر سال 500 خانوار از چچن و افغان به کشورهای غربی فرستاده میشود اما از 106 کیس ایرانی که 55 آن به یون عاید میشود مئت 7 سال است که راکت مانده است جای سوئال دارد چرا؟؟؟؟ و به سفارش چه کسی بر سر ایرانیان اینگونه بازی میشود به هر حال ما کما کان با اینان در جنگ وجدل هستیم تا کمترین حق زندگی یا امکاناتی برای خانوادهایمان  به دست اوریم  این حکایتی مختصر از سرگذشت پناهندگان وپناهجویان ایرانی در این جغرافیا بود امید وارم که مورد توجه قرار گیرد

 

با تشکر از شما سرور گرامی

“خسرو حیدری “

يكشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۱

08-07-2012    

 

و اما اتفاقات برای خانم شهر زاد بخشیان و مسائلی که از جانب یوان برای ایشان پیش آمده است بدین شرح است.

 

به نقل از پناهنده سیاسی شهرزاد بخشیان:

من شهر زاد بخشیان  مدت 3 سال است که بخاطر مشکلات فکری که با رژیم ایران داشتم مجبور به ترک وطن شدم که متاسفانه به صورت ناچاری به آذربایجان آمدم، و به دفتر یوان در این کشور و دفتر امیگریشن باکو مراجعه کردم که بعد از 11 ماه موفق به گرفتن ستا توس پناهندگی از جانب یون شدم، و بعد از گرفتن قبولی بمنظور رفتن به کشور سوم  در نوبت قرار گرفتم،  که بعد از مدت1 سال کیسم را به کشور آمریکا تحویل دادند. و اما متاسفانه و بدون توضیح هیچگونه دلیل منطقی به من جواب رد دادند! و تنها جوابی که دادند این بود که شما نتوانستید که ما را جهت امدنتان به کشور امریکا قانع نمائید! و این مسئله درصورتی بود که در مدت 3 ساعت مصاحبه به غیر از کلمات بله یا خیر هیچگونه اجازه توضیحی به من داده نشده است!

 

khoshonat.jpg - 18.05 Kb

 

نهایتآً پرونده ام را دوباره به یوان ارجاع گردید، و  بعد از 5 ماه دیگر، هیات کشور کانادا آمد، اما یوان پرونده ام را به آنان ارجاع ننمود، و زمانی که انجام این عمبشان را پرسیدم،  هیچگونه جواب قانع کننده اي دریافت نکردم! و تنها پاسخ به سوآلم این بود که می بایست مدت زیادی را منتظر بمانید!

 

در ماه گذشته یک هیات از نروژ که عبارت بودند از “خبر نگاران بین المللی”  ویک ایرانی به اسم “تورج” که در ضمینه حقوق بشر فعالیت میکرد، جهت برسی وضعیت  پناهندگان به یوان شهر باکو آمد، که در این ارتباط جلسه ای نیز تشکیل شد و پرسش هایی مطرح گردید، که من به نوبه خود از کمییتها، و مشکلات موجود در یوان سخنانی ایراد کردم که باعث عصبانی گردیدن رئیس یوان و کار کنان بومی آن گردید.

 

چونکه مسئولین یوان تماماً مسائل کذب و دروغینی را تحویل خبر نگاران داده بود که افشاگری هایم باعث رسوایی کارکنان و کنجکاو شدن میهمانان را فراهم نمود.  و بیان واقعیت های تلخ مبنی بر بی توجهی مسئولین یو ان باکو نسبت به پرونده سیاسی ها، و زندگی آینده مان، با بدترین شکل ممکن با من برخورد وعکس العمل نشان دهند!

 

20070523145604hejab2031.jpg - 34.62 Kb

 

با من به مانند یک دشمن برخورد می نمایند! و محروم از شرکت در تمامی اجلاسها و حقوق پناهندگی “یوان” شدم، که حتی پا را فراتر گذاشته اند، و  من را تهدید به لغو استاتوس و دیپورت به ایران نمودند! که تا هم اکنون در نگرانی شدیدی به سر می برم  و تمامی راه ها را بر رویم مسدود کرده اند، فقط بخاطر گفتن حقیقت تلخ زندگی پناهندگان ایرانی در این کشور و اکنون انتظار شنیدن یک وجدان بیدار و رسیدگی به پرونده ام از نهاد های حقوق بشر را دارم.

و کمال تشکر را از شما سرور گرامی را دارم.

 

“شهرزاد بخشیان”

يكشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۱

08-07-2012    

دیدگاهتان را بنویسید