تبعیدیانی که هنوز در «نظام» زندگی می‌کنند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 27 آذر 1392 ساعت 15:45

مجید محمدی Read more

 

تبعیدی‌ای که چمدانش آماده است، نمی‌خواهد راه بازگشت را در صورت بقای نظام برای خود ببندد؛ حفظ منافعی در داخل کشور برایش مهم‌تر از اعتراض به اعدام‌ها و نقض حقوق بشر و گذشتن از خیلی از خطوط قرمز نظام است.

 

parcham_3.png - 30.68 Kb

ادامه مطلب...
 
« پناهنده سياسي كيست؟ » به قلم شادروان دكتر غلامحسين ساعدي مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 15 مهر 1390 ساعت 02:01

 

پناهنده سياسي كيست؟ پناهنده سياسي كسي است كه چهره به چهره روبه ‌رو، در برابر حكومت مسلّط ايستاده بود، و اگر بيرون آمده،‌از ترس جان نبوده است.
‌او با همان فكر مبارزه و با سلاح انديشه خويش ترك خاك و ديار كرده است.
در اين ميان هستند بسياري از نويسندگان، شاعران، نقاشان،‌مجسمه ‌سازان، كه سلاح آنها همان كارشان است و در جرگه رزمندگان ديگر قرار مي‌گيرند.
پناهنده سياسي نيّتش اين است كه با جلّادان حاكم بر وطنش تا نفس آخر بجنگد و حاضر نيست از پا بيفتد.
به لقمه ‌ناني بسنده مي‌كند، ناله سرنمي ‌دهد و شكوه نمي ‌كند.
مدام در تلاش است كه ديوار جهنم آخوندها را بشكند و به خانه برگردد. خانه ‌او وطن اوست.
براي تميز كردن خانه قدرت روحي كافي دارد و وقتي آشغالها جمع شدند، حاضر است سرتاسر وطن را با مژّه‌هاي خود پاك كند.
از جان گذشته است ‌و مطلقاً‌ نمي‌ترسد.
پناهنده سياسي نارنجكي است كه به ‌موقع مي‌خواهد ضامن را بكشد و كوهي را از جا بركند با دست بريده براي هر كار يدي حاضر است، با پاي بريده مدام مي ‌دود و با چشمان كم ‌سو همه ‌جا را مي‌بيند.‌
روحيه پناهنده سياسي عضلاني است، انگار كه از سرب ريخته شده.
واهمه ‌يي از مرگ ندارد، ‌و زماني كه خود را در صف پناهنده‌هاي قلّابي مي‌بيند، خشم جان او را به لب مي‌رساند، چون مي‌بيند ستون فقرات بشردوستي ساخته و پرداخته حكومتها فرقي بين او و دلالان اسلحه نمي‌گذارد. اولي مدام با دو گذرنامه در رفت و آمد است.. ولي او اگر پا به وطن بگذارد،‌ جمهوري اسلامي امكان نفس كشيدن نيز برايش نخواهد گذاشت و پاي ديوار خواهدش كاشت و سوراخ سوارخش خواهد كرد.
دراين‌جاست كه قوانين به يك‌باره بي‌اعتبار مي‌شوند. دراين جاست كه بايد تأملي مثلاً‌در «قرارداد1951» كرد، يا در قوانين و مقرّرات ديگر.
سوءتفاهم نشود، منظور اين نيست كه كشورهاي پناه‌دهنده سختگيري بكنند. اصلاً حتّي تلاش فراواني بايد كرد كه به آواره‌هاي دور افتاده بيش از پيش توجّه شود،‌اين تلاش امر بسيار لازمي است. غرض اين است كه فرق «پناهنده‌سياسي» قلّابي با «پناهنده‌سياسي واقعي» روشن شود. اين دو از يك جنس و از يك قماش نيستند.
پناهنده سياسي قلّابي جانوري است همه چيز خوار، ولي پناهنده سياسي واقعي انساني است مرگ بركف،‌كه بي‌هيچ چشم‌داشتي مي‌خواهد كمر رژيم جمهوري اسلامي را بشكند، خشت روي خشت بگذارد و خانه تازه و وطن تازه‌يي بسازد.
ميان ماه من تا ماه گردون                          تفاوت از زمين تا آسمان است
پناهنده سياسي نيّتش اين است كه با جلّادان حاكم بر وطنش تا نفس آخر بجنگد و حاضر نيست از پا بيفتد. به لقمه ‌ناني بسنده مي‌كند، ناله سرنمي ‌دهد و شكوه نمي ‌كند. مدام در تلاش است كه ديوار جهنم آخوندها را بشكند و به خانه برگردد. خانه ‌او وطن اوست. راي تميز كردن خانه قدرت روحي كافي دارد و وقتي آشغالها جمع شدند، حاضر است سرتاسر وطن را با مژّه‌هاي خود پاك كند.

Read more
ادامه مطلب...
 
حجت شهاب: منشأ زن ستیزی ملایان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 19 اسفند 1391 ساعت 13:39

حجت شهاب Read more

ازدیدگاه جامعه شناسی زن و ملا دو موجود انسانی هستند که در جامعه زندگی میکنند. (البته اگر بشود به ملا انسان گفت) اما این زندگی از مسالمت برخوردار نیست. در جستجوی عدم مسالمت و ستیزاین دودرهمان ابتدا متوجه میشویم این ضدیت نه از جانب زن بلکه از سوی ملا اعمال میشود. چرا اینگونه است واین تضاد ریشه در کجا دارد؟

 

540965_302106356576754_965082883_n.jpg - 6.57 Kb

 

ادامه مطلب...
 
بی توجهی مسئولان یو ان ترکیه نسبت وضعیت پناهندگان سیاسی / اعتصاب غذای نامحدود 4 پناهجوی ایرانی/ نامه ۵۰ تن از زندانیان و بازداشت شدگان سیاسی سابق در تبعید به دفتر سازمان ملل مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 07 شهریور 1392 ساعت 18:59

یوسف خیرخواهی، شیلان کریمی، علی کریمی، سهیلا بیهقی، کیچی براهویی و فرشته ناجی حبیب زاده –شادی دختر دو ساله یکی از متحصنین که از روز بیستم خرداد ۹۲ تحصن خود را آغاز کرده‌اند، پس از گذشت ۵۷ روز و عدم توجه مسوولین کمیساریای پناهندگان سازمان ملل به خواست‌هایشان طی بیانیه‌ای از روز جمعه، ۲۵ مرداد ۹۲، دست به اعتصاب غذای خشک زده اند.

Read more

ادامه مطلب...
 
مفهوم و حق پناهندگی در گذر تاریخ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 21 مرداد 1392 ساعت 14:49

تاکید بر حق پناهندگی به معنای اذعان به نقض حقوق بشر است. در بیانیه حقوق بشر از پناهندگی به عنوان یک حق پایه‌ای یاد شده است. اما مبانی نظری حق پناهندگی چیست؟ رویکرد به مفهوم پناهندگی در تاریخ بشری چگونه بوده است؟

 

Read more

ادامه مطلب...
 
ختم رویاهای فاطمه دهقانی مدیسه / مرگ دلخراش یک زن جوان آبادانی در راه پناهندگی به استرالیا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 18 مرداد 1392 ساعت 08:12

چمدان کوچک آرزوهای شان را بسته بود، دست دخترکش را گرفته بود تا برود به سرزمینی که زندگی خوب، رویایی غیرقابل دسترس نباشد، واقعیتی باشد در دسترس همگان. فاطمه دهقانی مدیسه را می گویم...

فاطمه دهقانی مدیسه را می گویم، زن جوان سی و چند ساله ای که  بچه های مطبوعات آبادان او را خوب می شناختند، منشی ساده و تایپیست دفاتر مطبوعاتی این شهر.

Read more

ادامه مطلب...
 
نامه اعتراضی تعدادی از فعالین پناهندگان سیاسی ایرانی مقیم ترکیه به رئیس یو ان، بمنظور اعزام سریعتر به کشور امن سوم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 23 تیر 1392 ساعت 15:15

همانگونه که اطلاع دارید پروسه پناهندگی از طریق سازمان ملل متحد در ترکیه بعضا طولانی میشود و دوستان عزیز سیاسی و روزنامه نگار در طی این مدت با تحمل مشقت فراوان زندگی می گذرانند.
در همین راستا جمعی از دوستان تصمیم گرفتند طی مکاتبه ای از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه بخواهند که تعدادی از فعالان سیاسی را هر چه سریعتر به کشور امن منتقل نماید.

 

Read more

ادامه مطلب...
 
درخواست پناهندگی «سیاوش ریحانی» از هلند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 06 تیر 1392 ساعت 08:37

 

«سیاوش ریحانی» به سلامت از چنگ ماموران رژیم جمهوری اسلامی ایران گریخته و از کشور هلند درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.

و متهم به تبلیغ و اشاعه دیدگاه‌ها و باورهای کمونیستی از طریق اینترنت است. فعالیت‌های بشردوستانه در هنگام زلزله آذربایجان و فعالیت سیاسی همزمان با کنفرانس غیر متعهدها در تهران از جمله مواردی است که این کنشگر سیاسی و فعال جریانات کارگری را تحت تعقیب مامورین امنیتی قرار داده بود.

Read more

ادامه مطلب...
 
20 ژوئن، روز جهانی پناهندگی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 29 خرداد 1392 ساعت 11:12

روز ۲۰ ژوئن از سوی سازمان ملل، روز جهانی پناهندگی خوانده شد. امسال شصتمین سال تنظیم کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل است. بر اساس گزارشی که کمیساریای عالی امورپناهندگان سازمان ملل UNHCR منتشرکرده شمار پناهجویان درسال گذشته ی میلادی بیش از ۴۳ میلیون نفربود که بیش از ۲۷ میلیون یا ۶۰درصد آنها درکشورخود به یافتن مکانی امن تر اقدام کرده بودند. حدود ۸۰ درصد پناهجویان که درجهان پراکنده اند در کشورهای فقیرتر سکونت دارند.


Read more

 

ادامه مطلب...
 
خانم فریبا یکی از پناهندگان معترض در دهلی در 12 مین روز تحصن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 25 خرداد 1392 ساعت 06:39

یکی از معترضان به سیاستهای دفتر کمیساریای عالی امرو پناهندگان در هند ؛ خانم فریبا است که تحصیلاتی در مقطع دکترا دارند . وی که از ایالت جنوبی ماهاراشترا و از شهر پونا و با طی مسافتی طولانی به شهر دهلی آمده است , در دوازدهمین روز تحصن در مقابل این دفتر از مشکلات و امیدهای خود می گوید.

Read more

ادامه مطلب...
 
تغییر در قانون پناهجویی اروپا با شکایت یک ایرانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 23 آبان 1392 ساعت 20:35

بر اساس قانون دوبلین متقاضیان پناهندگی باید تقاضای خود را به محض ورود به اولین کشور اتحادیه اروپا تسلیم کنند. اما در مواردی که کشور مبدا مشهور به بدرفتاری با پناهجویان باشد، این قانون قابل تغییر است.

شکایت یک پناهجوی ایرانی در دادگاه آلمان، سبب تصویب تبصره‌ای برای قانون پناهندگی دوبلین شد. به گزارش تلویزیون دولتی آلمان این مرد ایرانی که ابتدا به یونان رفته و سپس از آنجا به آلمان آمده بود، مطابق قانون دوبلین پس از تقاضای پناهندگی در آلمان به کشور مرجع یعنی یونان باژگردانده شد.


Read more

ادامه مطلب...
 
نامه ۳۷۰ تن از فعالین مدنی-سیاسی به کمیساریای عالی پناهندگان برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان ایرانی ترکیه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 01 مهر 1392 ساعت 07:32

۳۷۰ فعال سیاسی-مدنی در نامه ای به رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو٬ خواستار رسیدگی به وضعیت ناگوار پناهجویان ایرانی ساکن ترکیه شدند.

Read more

ادامه مطلب...
 
قور باغه های قلم بدست ! رضا امیر عزیزی، نویسنده، هنرمند، شاعر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 04 شهریور 1392 ساعت 13:25

قور باغه های قلم بدست از ایران آمده اند بیرون. از فرود گاه امام خمینی، در ارو پا تقا ضای پنا هندگی کرده اند. با کمک د لال هایشان با سر عت پذیرفته شده اند. چند تا کتاب متابی را هم که در ایرا ن نوشته بودند بهمراه دارند . چند مصاحبه درتلویزیون و چند روز نامه، البته باز هم با دلالی و مترجمی دلال هایشان کرده اند و در این مصاحبه ها تا توانستند از سانسور نالیدند و آه و ناله کردند که آنچه را می نوشتند و می نویسند نمیتوانند در ایران بچاپ برسانند. امان از سانسور، فغان ازسانسور! در ایران آزادی بیان نیست. هنر مرده!

Read more

ادامه مطلب...
 
درخواست پناهندگی "عبدالرضا عامری"، "فعال سیاسی"، و بازیکن سابق فوتبال استان خوزستان از کشور دانمارک مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 21 مرداد 1392 ساعت 03:22

عبدالرضا عامری به سلامت از چنگ ماموران رژیم جمهوری اسلامی ایران گریخته و از کشور دانمارک درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.

Read more

ادامه مطلب...
 
سرکوب شورش «پناهجویان ایرانی» در نائورو با کمک مردم محلی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 30 تیر 1392 ساعت 08:46

بنا بر گزارش‌ها، پناهجویان مستقر در اردوگاه پناهندگی جزیره نائورو «که بخش اعظم آنها ایرانی هستند» جمعه شب، بیست‌ و هشتم تیر، دست به شورش زده و ساختمان‌های اداری مرکز پناهندگی را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تعداد زیادی از مردم محلی برای خواباندن این شورش در حالی که «ساطور و لوله‌های فولادی» در دست داشتند به کمک نیروهای پلیس آمده‌اند.


Read more

 

ادامه مطلب...
 
كنوانسيون‌ مربوط‌ به‌ وضع‌ پناهندگان‌ /مصوب‌ 28 ژوئيه‌ 1951، ژنو(28) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 17 تیر 1392 ساعت 06:18

مقدمه‌

طرفهاي‌ معظم‌ متعاهد

نظر به‌ اينكه‌ منشور ملل‌ متحد و اعلاميه‌ جهاني‌ حقوق‌ بشر كه‌ در 10 دسامبر 1948 به‌ تصويب‌ مجمع‌ عمومي‌ رسيده‌ است‌ ـ اين‌ اصل‌ را مورد تأكيد قرار داده‌اند كه‌ كليه‌ افراد بشر بايد بدون‌ تبعيض‌ از حقوق‌ بشري‌ و آزاديهاي‌ اساسي‌ برخوردار گردند.

 

Read more

ادامه مطلب...
 
نامه پناهجویان ایرانی متحصن در دهلی خطاب به عبدالکریم لاهیجی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 05 تیر 1392 ساعت 06:32

جناب آقای عبدالکریم لاهیجی، ریاست محترم فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

با سلام

مستحضر هستید که آرش صادقی فعال دانشجویی در ۲۵ روز اعتصاب غذای خود در زندان انفرادی جمهوری اسلامی می دهد جان. پیشتر «افشین اسانلو» در میان بهت و اندوه ناظرین جان خود را در زندانهای رژیم از دست داد و یاد خود را جاودانه کرد.

Read more

ادامه مطلب...
 
جنایت در روز روشن ـ علی ناظر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 26 خرداد 1392 ساعت 12:55

پناهجویان وابسته به مجاهدین خلق ایران که برای بازاسکان به کشوری امن، پذیرفته بودند که موقتا و برای مدتی کوتاه، و تنها برای تعیین تکلیف پرونده حقوقی و سهولت انتقال به خارج از عراق، از اشرف به کمپ لیبرتی منتقل شوند، بار دیگر مورد حمله موشک قرار گرفته اند. این حمله که ساعاتی پیش رخ داده است، منجر به قتل 2 مجاهد خلق و تعداد بیشتری از پناهچویان شده است.

Read more

ادامه مطلب...
 
بیانیه دهمین روز تحصن پناهجویان در هند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 22 خرداد 1392 ساعت 16:22

 

پناهجویان معترض ضمن تاکید بر ادامه تحصن طبق بیانیه زیر خواهان پرسش فعالین حقوق بشر و انسانهای با وجدان از دلیل این رفتارهای دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در دهلی با پناهندگان شدند .

 

Read more

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 5 از 11