مراد شیخی: نکات مهمی که لازم است پناهجویان ایرانی قبل از خروج از کشور رعایت کنند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
مقالات

 

یکی از اشتباهات پناهجویان ایرانی در کشورهای خارجی نداشتن کیس قابل قبول  برای پذیرش پناهندگی است. منظور از کیس دلائلیست که پناهجو با بیان آن موفق به گرفتن قبولی و  پناهنده بودن خویش را اثبات میکند.

 

به شخصه در خارج از ایران با بسیاری از ایرانیان پرونده بسته پناهدگی برخورد کردم. و دلیل پرونده بسته شدن همه اینها این بود که بدون هماهنگی و یا مسئله اي که بتوانند وکیل را قانع کنند از ایران خارج شدند و ادعاهایشان دروغین تلقی شده است.

41529_1272566502_2049213_n.jpg - 11.66 Kb

پناهجویان ایرانی فکر میکنند که مسئله اصلی خروج از ایران گرفتن ویزا، خروج موفق غیر قانونی، و یا به هر طریقی خود را به کشورهای پناهنده پذیر رساندن است. که همین دیگراه نادرست باعث میشود که در بدو ورود نتوانند از پس سوآلات مسئولین مربوط به پذیرش پناهندگان برآیند. و در نهایت با جواب منفی و پرونده بسته شدن درگیر مشکلات فراوانی در خارج میشوند. مشکلاتی که گاهاً به خودکشی هم منجر میشود.

 

پیشنهاد من به همه ایرانیانی که میخواهند تقاضای پناهندگی کنند ابتدا به ساکن این است که متن اعلامیه حقوق بشر را  بخوانند. که در این نوشته به بسیاری از سوآلات پناهجویان پاسخ داده  شده است.

 

و اما بنظر شخصی و  چند مورد مهم را که به تجربه و کار با پناهندگان دریافتم را می نویسم که ایرانیان پناهجو قبل از اقدام به گرفتن ویزا جهت خروج  توجه کنند.

 

1ـ کمیساریای سازمان ملل به کسانی قبولی پناهندگی میدهد که ثابت کنند در کشور خود مورد ظلم و ستم واقع شده اند. ظلم و ستم در هر مورد اجتماعی میتواند باشد.


2ـ عضویت در اپوزسیون مخالف جمهوری اسلامی که بعد از اعلام پناهندگی  به تائید مسئولین اپوزسیون هم رسیده باشد. به این معنی که مسئولین با ارسال فکس و یا نامه مستند از گفته های عضوشان در کمیساریای پناهندگان حمایت کنند.


3ـ فعال سیاسی مستقل که به صلاح دید خود کارهای بر علیه جمهوری اسلامی در جهت روشنگری مردم انجام داده است.


4ـ شرکت در تظاهرات و یا مراسم و هر مورد جمعی دیگر که از نظر رژیم ممنوع است، که البته این اتفاق را بتواند ثابت نماید که از طرف مامورین  مورد شناسائی واقع شده و در نهایت چاره اي به غیر از گریختن از ایران را نداشته است.


5ـ زنانی که مورد اذیت و آزار حکومت قرار گرفته اند. مثلاً اینکه بدلیل رعایت نکردن حجاب دستگیر شدند... و یا بدلیل عدم رعایت حجاب از محل کار اخراج گردیدند. که همه موارد را بتوانند با دلائل قانع کننده و یا مدارک مستند اثبات نمایند.


6ـ همجنسگرایان میتوانند با اثبات این مسئله پناهنده شوند.


7ـ کیس های اجتماعی که عموماً به مسائلی از قبیل ارتباط در خارج از ازدواج می پردازد.


9ـ کیس های تغیر دین. که پناهجو لازم است اطلاعات کافی در مورد دین اسلام و دین جدید که بدان باور رسیده است را داشته باشد.

 

نکته آخر و مهم اینکه لازم است که پناهجو برای اثبات سخنانش اطلاعات اجتماعی خوبی داشته باشد. مثلاً کیس مربوط به زنان بتواند دلائل زن ستیزی و نابرابری جنسی در قوانین فرهنگ اسلامی را اثبات کند. و یا مدعی مخالف با سرکوبگری های اسلامی اطلاعات کافی در رابطه با مسائل سیاسی، فرهنگی، دینی، آزادی بیان، جنایات و اعدام زندانیان سیاسی، زندانیان سیاسی، اپوزسیون مخالف حکومت، رهبران شناخته شده، شناخت تاریخ قبل از سال 1357، دلائل انقلاب سال 1357، شخصیت خمینی، انقلاب فرهنگی، دهه 1360، شناخت خامنه اي و دیگر سران جمهوری اسلامی، دلائل وجودی بسیج و سپاه پاسداران و اطلاعات، سیاست تهدید و ترور و سانسور حکومت... و اطلاعات کافی داشته باشد. پناهجوئی که بتواند توضیح کافی در مورد مسائل اجتماعی دهد، در واقع بیشتر پروسه پناهنده شدن را طی کرده است. داشتن اطلاعات کافی لازمه پناهنده شدن است و نه تنها خروج از ایران. خروج از ایران بدون داشن اطلاعات کافی و کیس مورد قبول بزرگترین عمل غیر منطقی است که منجر به بسته شدن مطلق پرونده و تحمل سالها دربدری و آوارگی در کشورهای خارج است.  و ضمن اینکه در حال حاضر و با توجه به وجود اطلاعات کافی در اینترنت همه ایرانیان میتوانند این اطلاعات قبل از خروج از ایران تهیه نمایند، و یا مشاورین کار بلد در مورد پناهندگان تماس بگیرند. پناهجو، ابتدا به امر باید اثبات کند که آگاهی کافی از مسائل پپرامونش را دارد و به همین دلیل به مبارزه و مخالفت با جمهوری اسلامی برخواسته است و در حال حاضر امنیت و  جانش در خطر است و به همین دلیل به کشور دیگری پناه آورده است، که در صورت دیپورت شدن به ایران، با خطر دستگیری، زندان، شکنجه، اعدام... مواجه خواهد شد.

 

مراد شیخی

يکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

17/05/2015

آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید