کشور نروژ حق اقامت پناهندگانی که به کشورشان سفر کنند را لغو می کند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
اخبار

پناهجويان بايد برای پناهنده شدن به دولت ميزبان ثابت کنند که به دلايل نقض حقوق بشر، سياسی، دينی و مذهبی، عقيدتی و مانند آنها، با خطر زندان، شکنجه و اعدام  مواجه‌اند. اما حالا دولت نروژ می‌گويد چطور می‌شود کسی با يک يا چند بهانه اين‌چنينی از اين کشور پناهندگی و اقامت گرفته باشد، اما پس از مدتی با تهيه پاسپورت پنهانی به زادگاهش رفت و آمد میکند. دولت نروژ هم به باطل کردن امور پناهندگی کسانی که به ایران باز می گردند پیوست.


576391_4145405837167_1344392783_3723415_83062338_n1.jpg - 9.14 Kb


وزارت دادگستری دولت جدید نروژ تصمیم گرفته که دستور عمل هایی در رابطه با پس گرفتن پناهندگی از پناهنده هایی که پس از پناهندگی گرفتن به کشور خود برای تعطیلات و یا دیدار باز میگردند تصویب کند.


آنها معتقد هستند که این نوع سفر ها بر خلاف قوانین و مصوبات پناهندگی است و سفر های اینچنینی موجب سوء استفاده از حقوق و مزایای پناهندگی و نشان دهنده داشتن یک پناهندگی غیر حقیقی است و به همین دلیل مهم است که واکنش آشکاری در این رابطه با این نوع پناهنده ها انجام بشود.


در عمل این بدین معنی است که پناهنده هایی که اجازه اقامت در نروژ را گرفته اند از مسافرت به کشور ی که از آن فرار کرده اند جلوگیری میشود. به زودی دیگر کشور های پناهنده پذیر کشورهای غربی  نیز به این قانون جدید خواهند پیوست و سلب تابعیت و پاسپورت از پناهنده های دروغگو و قلابی خواهند کرد. پناهندگان قلابی هزینه های سرسام آوری برای کشورهای غربی دارند.


پناهندگان ایرانی که در هنگام مصاحبه با وکلای یو ان حکومت جمهوری اسلامی را حکومتی خونریز و جنایتکار و ضد انسان و آزادی و ضد زن معرفی کردند، و با چنین کیس و ادعاهاي موفق به قبولی پناهندگی و حق اقامت در کشورهای غربی  را گرفتند، اما از طرفی دیگر بعد از پذیرفته شدن ادعاهایشان پنهانی به سفارت جمهوری اسلامی  می روند و پاسپورت می گیرند و  مخفیانه به ایران سفر می کنند!


علي‌رغم اين که در اين قانون، نامی از پناهندگان کشور خاصی مطرح نيست، اما تعداد نامشخصی پناهنده های قلابی ايرانی هم می‌توانند مشمول اين قانون شوند و با از دست دادن حق اقامت و لغو پناهندگی‌شان چاره‌ای به غیر از بازگشت به ايران نداشته باشند.