پناهنده سیاسی «آرش شعاع‌شرق» روزنامه‌نگار مستقل گیلانی در شهر وان ترکیه ربوده شد

arash-shoa-sharg-1.jpg - 84.23 Kb

این روزها مفقود شدن خبرنگار سابق «گیلان نو» و «مدیر کمپین نه به شلاق خبرنگاران» و بی‌خبری از وی پس از گذشت «۱۲ روز»، بر موج نگرانی فعالان رسانه‌ای افزوده است.

 

arash-shoa-sharg-1.jpg - 84.23 Kb

به گزارش «آمدنیوز»، بنا به اطلاع منابع خبری مطلع، «آرش شعاع شرق» روزنامه‌نگار و خبرنگار مخالف و منتقد جمهوری اسلامی، از روز «دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه» به مکانی که در آن زندگی می‌کرده، مراجعه نکرده است.

 

این روزنامه‌نگار مفقود شده (۶ ماه پیش) به ترکیه پناهنده شده و در مرکز شهر «وان» اقامت داشت که ۱۲ روز پیش از ساعت ۶ عصر روز دوشنبه پس‌ از اینکه از دوست خود خداحافظی کرد تا به منزل خود برود، به محل اقامت خود مراجعه نکرده است.

 

مفقود شدن خبرنگار سابق «گیلان نو» در حالی است که وی دی‌ماه گذشته در پی مشخص شدن محل اقامت و کاهش ضریب امنیتی خود به خانه دیگری نقل‌ مکان کرده بود و علیرغم این جا به‌جایی همچنان پیغام‌های تهدیدآمیزی از سوی اشخاص مختلف دریافت کرده که به‌شدت این نگرانی‌ها می‌افزاید.

 

مأموران امنیتی اطلاعاتی پس از خروج اجباری «آرش شعاع شرق» از ایران و به دنبال ادامه فعالیت رسانه‌ای وی در کانال خبری تلگرامیِ «گیلان نو»، خانواده این روزنامه‌نگار را تهدید کرده بودند؛ درصورتی‌که «آرش شعاع شرق» به فعالیت‌های خود علیه حکومت و دعوت مردم گیلان به تظاهرات ادامه دهد، او را «ترور» خواهند کرد.

 

پیش‌تر وی به خبرنگار «آمدنیوز» گفته بود: «در سومین شب از فراخوان تظاهرات مردم گیلان در رشت مأموران وزارت اطلاعات به منزل پدری‌ام یورش برده و با به هم ریختن خانه، شبانه اعضاء خانواده‌ام را به وزارت اطلاعات برده و بازداشت کردند».

 

بر طبق همین گزارش «گذرنامه تمام اعضاء خانواده» این روزنامه‌نگار توسط مأموران وزارت اطلاعات ضبط‌ شده و آنها را ممنوع‌الخروج کرده‌اند که پیگیری وضعیت «آرش شعاع شرق» از سوی خانواده را در عین‌حال سخت‌تر کرده است.

 

این خبرنگار و فعال رسانه‌ای همچنین اطلاع داده بود که نماینده دادستانی با مراجعه به خانواده وی، گفته: «فرزندتان محارب است و به اعدام محکوم خواهد شد، اما اگر دست از فعالیت خود بردارد و توبه‌نامه‌ای بنویسد، می‌توانیم به او کمک کنیم تا به ایران بازگردد و با تخفیف مجازات روبرو شود.»

 

«آرش شعاع شرق»، از روزنامه‌نگاران گیلانی است که فعالیت رسانه‌ای خود را از سال ۱۳۸۶ به‌عنوان خبرنگار، عضو تحریریه و سردبیری با روزنامه‌های محلی، سایت‌های خبری و سپس نشریات سراسری آغاز کرد. وی به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی خود پیش‌ از این نیز سابقه چندین بازداشت که عمدتاً بر پایه شکایت مسئولین شهر رشت بوده است، را دارد. در سال ۱۳۸۸ به مدت سه روز، در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۰ دو روز و آخرین بار سال ۱۳۹۴ با شکایت شهرداری رشت به دلیل عدم توانایی در تأمین وثیقه ۲۰۰ میلیونی به مدت ۴ روز در بازداشت بوده است.

 

این خبرنگار گیلانی در سال ۱۳۹۳ با شکایت دادستان رشت به اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان حکومتی و بزرگنمایی مشکلات کشور محاکمه و پس از پنج مرحله بازجویی و بازپرسی با قید وثیقه صدمیلیونی آزاد و نهایتاً در شعبه اول دادگاه انقلاب گیلان از سوی قاضی درویش گفتار تبرئه شد.

 

پیش‌تر «آمدنیوز» از فعالیت گسترده یک تیم آدم‌ربایی و ترور متعلق به معاونت اطلاعات نیروی قدس سپاه در کشورهای همسایه‌ی ایران از جمله در ترکیه با محوریت «احمدرضا کریمی» (عاشر) و «ندا امین» خبرنگار تایمز اسراییل اطلاع‌رسانی کرده بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید