شرایط دریافت تابعیت آلمان دشوارتر می‌شود / قوانین سخت برای کسانی که گذر نامه را از دست دادند

احزاب ائتلاف بزرگ دولتی آلمان پس از مدت‌ها بحث و گفت‌وگو بر سر تغییر قانون تابعیت در این کشور به توافق رسیدند. اگر بوندس‌تاگ این توافق را تصویب کند، دریافت و نگهداری گذرنامه آلمانی برای خارجی‌ها دشوارتر از پیش خواهد شد.

به گزارش دویچه وله، ائتلاف بزرگ دولتی آلمان  متشکل از دو حزب دمکرات مسیحی و سوسیال دمکرات پس از بحث‌ها و مذاکراتی طولانی در مورد تغییر قانون تابعیت و کسب شهروندی این کشور به توافق رسیدند. این توافق اما برای تبدیل شدن به قانون باید به تصویب مجلس نمایندگان آلمان (بوندس‌تاگ) برسد.

بر اساس این طرح قانونی، اگر یک آلمانی دو تابعیتی در خارج از این کشور به شبه‌نظامیان تروریست یا یک گروه تروریستی بپیوندد، می‌تواند تابعیت آلمان را از دست بدهد.

در عین حال اما در این قانون عطف به ماسبق نشده و مشمول آن دسته از اعضای دوتابعیتی گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش سابق) که به آلمان بازگشته‌اند، نخواهد شد.

افزون بر این، قواعد اخذ شهروندی آلمان نیز دشوارتر خواهد شد. طبق طرح جدیدی که در صورت تأیید بوندس‌تاگ تبدیل به قانون خواهد شد، یک خارجی تنها زمانی می‌تواند گذرنامه آلمانی دریافت کند که هویت و تابعیت او روشن شده و “سازگاری او با شیوه زندگی آلمانی تضمین شده باشد.”

با چنین قاعده‌ای در آلمان امکان شهروند شدن افرادی که بیش از یک همسر دارند منتفی خواهد بود.

شمار نامشخص موارد چندهمسری

قاعده فوق برای پذیرش شهروند شدن همسران آلمانی‌ها هم اعتبار دارد. فرمول‌بندی این قانون اما جنجال‌برانگیز شده است.

کارشناسان و سازمان‌های مرتبط با امور پناهجویی و مهاجرت عبارت “سازگاری با شیوه زندگی آلمانی” را به عنوان نوعی کلی‌گویی که می‌تواند به خودبزرگ‌بینی فرهنگی تعبیر شود، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

حزب سبزهای آلمان این عبارت را “معیاری نادقیق” دانسته که می‌تواند در عمل “تأثیرات فراگیری بر همه مهاجران در آلمان” داشته باشد.

به گزارش شبکه اول تلویزیون سراسری آلمان (ARD)، وزارت کشور نتوانسته است مشخص کند که تاکنون چند مورد از کسانی که در شرایط “چندهمسری” زندگی می‌کنند، تقاضای شهروندی آلمان را داشته‌اند.

از این گذشته با تغییر قانون تابعیت، مهلت زمانی برای باز پس گرفتن و لغو آن، که حق آن در صورت دادن اطلاعات غلط از سوی متقاضی برای دولت آلمان محفوظ است، تمدید خواهد شد.

تاکنون طبق قانون، گذرنامه آلمانی می‌توانست تا پنج سال پس از دریافت حق شهروندی باز پس گرفته شود. در آینده اما چنین اقدامی قرار است تا ۱۰ سال امکان‌پذیر باشد.