درخواست پناهندگی کیمیا مرادی قهرمان شطرنج ایران در نروژ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
اخبار

کیمیا مرادی نوجوان ۱۶ ساله ای است که در اوج موفقیت یازده سال گذشته ناچار می گردد به دنبال فشارهای سیاسی و اجتماعی در ماه پیش ایران را ترک کند. در مرداد ماه گذشته به دلیل نداشتنن حجاب و اتهام واهی رابطه نامشروع توسط مامورین منکرات بازداشت می گردد و به همراه دوست صمیمی خود و دو پسر عمویش به وزرا منتقل می شود. ایشان در وزا ساعتها بازجویی شده و تهدید می شود تا اینکه با تلاش های پدرشان و تماس های برخی از مسولین آزاد می گردند اما بازداشت ایشان باعث می گردد که کیمیا نتواند در حالی که شانزده ساله بود و در رده بیست سال قهرمان کشور شده بود در مسابقات جهانی شرکت کند. ایشان از آن زمان بارها به فدراسیون شطرنج مراجعه می کنند ولی متاسفانه مسولین فدراسیون به جای اینکه این قهرمان کشور را مورد توجه بیشتری قرار دهند، وی را تهدید به بازداشت می کنند. فشارهای روحی و روانی به کیمیا در سالهای گذشته باعث می گردد که ایشان نتوانند به خواسته خود که شرکت در مسابقات جهانی است برسند و زمانی که در یک سفر توریستی به نروژ می آیند تصمیم می گیرند به ایران بر نگشته و به اداره مهاجرت نروژ رفته درخواست پناهندگی دهند.

44740_333629813411574_1372013983_n.jpg - 7.63 Kb

کیمیا در سال 1381 در حالی که پنج و نیم ساله بود برای اولین بار در رده سنی 8 سال مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور حضور یافت. در سال 1382 بار دیگر در همین رده حضور یافت و برای نخستین بار با کسب مقام سوم به روی سکوی قهرمانی رفت. در سال 83 برای سومین سال پیاپی در رده 8 سال حاضر شد و این بار با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت. در سال 84 نفر سوم رده 10 سال شد. پس از آن به همراه خانواده از همدان به تهران نقل مکان کرد و در سال 85 با درخششی خیره کننده قهرمان رده سنی 10 سال شد. در همین سال، عنوان نخست مسابقات بین المللی فجر نوجوان را نیز به خود اختصاص داد.

0-dadgahrejim.jpg - 10.33 Kb

در سال 86 نایب قهرمان رده 12 سال شد اما با پیروزی در رویارویی اش با زهرا آزادواری، جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب نمود. در سال 87 قهرمان رده 12 سال شد. در سال 88 برای نخستین بار در جمع نفرات قرار نگرفت و در رده 14 سال، پنجم شد اما در سال 89 با اقتدار عنوان قهرمانی این رده را به خود اختصاص داد. در سال 90، نایب قهرمان رده 16 سال شد اما در سال بعد بار دیگر در این رده حضور یافت و قهرمان مطلق رقابت ها شد.

b.225.150.16777215.0.stories.fruit.zibish.jpg - 10.58 Kb

چندی پیش نیز به عنوان نخست مسابقات شطرنج بین المللی جام خزر بانوان دست یافت. کیمیا مرادی در سال 1391، با اقتدار و کسب 6.5 امتیاز از 7 دیدار، به مقام نخست مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان (زیر 20 سال) کشور دست یافت. 
کیمکیمیا روز یکشنبه مورخ 20 فروردین ماه ۱۳۹۱ با حضور 31 شرکت کننده از از 11 استان کشور به مقام قهرمانی دست یافت.

 

حال این قهرمان کشور مجبور شده است به دلیل وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور و فشارهای روحی و روانی و تهدیدهایی که به وی می شده است ایران را ترک و در کشور نروژ پناهنده شد.

 

محمد مصطفائی: کیمیا مرادی نوجوان ۱۶ ساله ای است که در اوج موفقیت یازده سال گذشته ناچار می گردد به دنبال فشارهای سیاسی و اجتماعی در ماه پیش ایران را ترک کند. در مرداد ماه گذشته به دلیل نداشتنن حجاب و اتهام واهی رابطه نامشروع توسط مامورین منکرات بازداشت می گردد و به همراه دوست صمیمی خود و دو پسر عمویش به وزرا منتقل می شود. ایشان در وزا ساعتها بازجویی شده و تهدید می شود تا اینکه با تلاش های پدرشان و تماس های برخی از مسولین آزاد می گردند اما بازداشت ایشان باعث می گردد که کیمیا نتواند در حالی که شانزده ساله بود و در رده بیست سال قهرمان کشور شده بود در مسابقات جهانی شرکت کند. ایشان از آن زمان بارها به فدراسیون شطرنج مراجعه می کنند ولی متاسفانه مسولین فدراسیون به جای اینکه این قهرمان کشور را مورد توجه بیشتری قرار دهند، وی را تهدید به بازداشت می کنند.

b.225.150.16777215.0.stories.ashkhas.nedaaghasoltan.jpg - 8.48 Kb

فشارهای روحی و روانی به کیمیا در سالهای گذشته باعث می گردد که ایشان نتوانند به خواسته خود که شرکت در مسابقات جهانی است برسند و زمانی که در یک سفر توریستی به نروژ می آیند تصمیم می گیرند به ایران بر نگشته و به اداره مهاجرت نروژ رفته درخواست پناهندگی دهند. کیمیا در سال 1381 در حالی که پنج و نیم ساله بود برای اولین بار در رده سنی 8 سال مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور حضور یافت. در سال 1382 بار دیگر در همین رده حضور یافت و برای نخستین بار با کسب مقام سوم به روی سکوی قهرمانی رفت. در سال 83 برای سومین سال پیاپی در رده 8 سال حاضر شد و این بار با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت. در سال 84 نفر سوم رده 10 سال شد. پس از آن به همراه خانواده از همدان به تهران نقل مکان کرد و در سال 85 با درخششی خیره کننده قهرمان رده سنی 10 سال شد. در همین سال، عنوان نخست مسابقات بین المللی فجر نوجوان را نیز به خود اختصاص داد. در سال 86 نایب قهرمان رده 12 سال شد اما با پیروزی در رویارویی اش با زهرا آزادواری، جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب نمود.

 

در سال 87 قهرمان رده 12 سال شد. در سال 88 برای نخستین بار در جمع نفرات قرار نگرفت و در رده 14 سال، پنجم شد اما در سال 89 با اقتدار عنوان قهرمانی این رده را به خود اختصاص داد. در سال 90، نایب قهرمان رده 16 سال شد اما در سال بعد بار دیگر در این رده حضور یافت و قهرمان مطلق رقابت ها شد. چندی پیش نیز به عنوان نخست مسابقات شطرنج بین المللی جام خزر بانوان دست یافت. کیمیا مرادی در سال 1391، با اقتدار و کسب 6.5 امتیاز از 7 دیدار، به مقام نخست مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان (زیر 20 سال) کشور دست یافت. 
کیمکیمیا روز یکشنبه مورخ 20 فروردین ماه ۱۳۹۱ با حضور 31 شرکت کننده از از 11 استان کشور به مقام قهرمانی دست یافت. حال این قهرمان کشور مجبور شده است به دلیل وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور و فشارهای روحی و روانی و تهدیدهایی که به وی می شده است ایران را ترک و در کشور نروژ پناهنده شد.